המשימה
המדעית-טכנולוגית

בתחילת שנת 2022, יחצה הישראלי השני את האטמוספירה בדרכו אל תחנת החלל הבינלאומית, למשימה לאומית שצפויה לחזק את תעשיית החלל ולקדם משמעותית את חקר החלל הישראלי.

AX1, המשימה הפרטית הראשונה לתחנת החלל הבינלאומית היא יוזמה של חברת Axiom Space. החלק הישראלי של משימת 'רקיע', מנוהל על ידי עמותת קרן רמון וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה ומהווה הזדמנות נדירה לחוקרים וליזמים ממגוון תחומים לבצע ניסויים בחלל ולהשתמש בתשתיות של תחנת החלל הבינלאומית.

איתן סטיבה, הישראלי השני בחלל, הלוקח חלק במשימת 'רקיע', ישהה בתחנת החלל הבינלאומית כ-200 שעות, במסגרתן יבצע ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות של חברות וארגונים שיבחרו במהלך 2021.


הליך הבחירה:

הניסויים והטכנולוגיות ייבחרו על ידי ועדה מדעית בראשות ענבל קרייס, אשת החלל הבכירה בישראל, מנהלת חדשנות בחטיבת מערכות וחלל בתעשייה האווירית. בוועדה יכהנו נציגים בכירים מסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, הרשות לחדשנות, משרד הבריאות ומהמוסדות האקדמיים המובילים בארץ. הועדה תבחן את הקולות הקוראים על בסיס הפוטנציאל המחקרי שלהם וההשפעה המסחרית של ההצעות, ותבחר ברעיונות שיביאו עימם את התרומה המשמעותית ביותר לפיתוח תעשיית החלל האזרחית וחקר החלל הישראלי.

זו הזדמנות יוצאת דופן ליזמים, מדענים ולחוקרים הישראליים לבחון היתכנות של מיזמים ולקדם מחקרי חלל ומוצרים יעודיים לתעשיית החלל במגוון תחומים: אנרגיות מתחדשות, טכנולוגיות טיהור מים ואוויר, חקלאות, מיכשור רפואי, אסטרופיזיקה, הנדסת חומרים, ביולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת קוונטית, חישה מרחוק ועוד. טכנולוגיות ומחקרים אלה יתרמו להעמקת ההבנה של תהליכים טכנולוגיים, קידום המדע ושיפור איכות החיים על פני כדור הארץ.


ההזדמנות הכלכלית והמחקרית:

המשימה מסייעת לחוקרים, מדענים וליזמים להתמודד עם אחד החסמים המרכזיים בכניסה לתעשיית החלל והוא העלויות הגבוהות של שעות אסטרונאוט שיבצע את הניסוי. חברות ישראליות יוכלו לבחון רכיבים ומוצרים בחלל באמצעות המשימה וחוקרים ישראלים יוכלו לקבל גישה לביצוע ניסויים בתחנת החלל הבינלאומית. בחודשים הקרובים צפוי להתפרסם קול קורא נפרד, מטעם משרד המדע והטכנולוגיה, אשר יציע תמיכה תקציבית למיזמים ולמחקרים נבחרים שכבר הבטיחו את מקומם בתחנת החלל הבינלאומית.

המשימה צפויה לתרום תרומה משמעותית לחיזוק מעמדה של ישראל כשחקנית בזירה העולמית בפעילות רציפה ולאורך זמן בחלל, לקדם את היזמות והחדשנות ולבסס את המובילות הטכנולוגית הישראלית בקהילה העולמית. הפרויקט הוא חלק מאסטרטגיה רחבת היקף של סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה לקידום מעמדה של ישראל כמעצמת חלל עולמית ויצירת אקו-סיסטם מקומי של מאות חברות בתחומי החלל האזרחי, המספקות פרנסה לאלפי עובדים ואחראיות להשקעות פרטיות שנתיות בתעשייה הישראלית.

תאריך אחרון להגשה: 28 בפברואר 2021, בשעה 18:00, שעון ישראל.

בתאריך.......וובינר על..........

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן