המשימה
המדעית-טכנולוגית

בתחילת שנת 2022, יחצה הישראלי השני את האטמוספירה בדרכו אל תחנת החלל הבינלאומית, למשימה לאומית שצפויה לחזק את תעשיית החלל ולקדם משמעותית את חקר החלל הישראלי.

 AX1 ,המשימה הפרטית הראשונה לתחנת החלל הבינלאומית היא יוזמה של חברת Axiom Space . החלק הישראלי של המשימה, מנוהל על ידי עמותת קרן רמון וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה ומהווה הזדמנות נדירה לחוקרים וליזמים ממגוון תחומים לבצע ניסויים בחלל ולהשתמש בתשתיות של תחנת החלל הבינלאומית.

איתן סטיבה, הישראלי השני בחלל, הלוקח חלק במשימה, ישהה בתחנת החלל הבינלאומית כ-200 שעות, במסגרתן יבצע ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות של חברות וארגונים שיבחרו במהלך 2021.


הליך הבחירה:

הניסויים והטכנולוגיות נבחרו על ידי ועדה מדעית בלתי תלויה בראשות ענבל קרייס, אשת החלל הבכירה בישראל, מנהלת חדשנות בחטיבת מערכות וחלל בתעשייה האווירית. בוועדה מכהנים נציגים בכירים מסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, מהרשות לחדשנות, ממשרד הבריאות ומהמוסדות האקדמיים המובילים בארץ. הועדה בחנה את ההצעות שהוגשו על בסיס הפוטנציאל המחקרי וההשפעה המסחרית שלהן, ובחרה ברעיונות שיביאו עימם את התרומה המשמעותית ביותר לפיתוח תעשיית החלל האזרחית וחקר החלל הישראלי.

זו הזדמנות יוצאת דופן ליזמים, מדענים ולחוקרים הישראליים לבדיקת היתכנות של מיזמים ולקידום מחקרי חלל ומוצרים יעודיים לתעשיית החלל במגוון תחומים: אנרגיות מתחדשות, טכנולוגיות טיהור מים ואוויר, חקלאות, מיכשור רפואי, אסטרופיזיקה, הנדסת חומרים, ביולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת קוונטית, חישה מרחוק ועוד. טכנולוגיות ומחקרים אלה יתרמו להעמקת ההבנה של תהליכים טכנולוגיים, לקידום המדע ולשיפור איכות החיים על פני כדור הארץ.


ההזדמנות הכלכלית והמחקרית:

המשימה מסייעת לחוקרים, מדענים וליזמים להתמודד עם אחד החסמים המרכזיים בכניסה לתעשיית החלל והוא העלויות הגבוהות של שעות אסטרונאוט שיבצע את הניסוי. חברות ישראליות יוכלו לבחון רכיבים ומוצרים בחלל באמצעות המשימה וחוקרים ישראלים יוכלו לקבל גישה לביצוע ניסויים בתחנת החלל הבינלאומית. בחודשים הקרובים צפוי להתפרסם קול קורא נפרד, מטעם משרד המדע והטכנולוגיה, אשר יציע תמיכה תקציבית למיזמים ולמחקרים נבחרים שכבר הבטיחו את מקומם בתחנת החלל הבינלאומית.

המשימה צפויה להביא לתרומה משמעותית לחיזוק מעמדה של ישראל כשחקנית בזירה העולמית בפעילות רציפה ולאורך זמן בחלל, לקדם את היזמות והחדשנות ולבסס את המובילות הטכנולוגית הישראלית בקהילה העולמית. הפרויקט הוא חלק מאסטרטגיה רחבת היקף של סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה לקידום מעמדה של ישראל כמעצמת חלל עולמית ויצירת אקו-סיסטם מקומי של מאות חברות בתחומי החלל האזרחי, המספקות פרנסה לאלפי עובדים ואחראיות להשקעות פרטיות שנתיות בתעשייה הישראלית.

לוח זמנים מתוכנן

 • וובינר הדרכה להגשת הצעות והגשת שאלות ותשובות – 29 בדצמבר, 2020
 • פרסום מסמך שאלות ותשובות באתר – 5 בינואר, 2021
 • שבוע וובינרים עם ספקי מטע"ד פרטיים לתחנת החלל – 11-14 בינואר, 2021
 • תאריך יעד להגשת ההצעות – 1 במרץ, 2021
 • הכרזה על ההצעות הזוכות – 5 במאי, 2021
 • סקר תיכון ראשוני – 13 במאי, 2021
 • סקר תיכון קריטי – 24 ביוני, 2021
 • סקר תיכון לפני שיגור – 29 ביולי, 2021
 • סקירה תכנונית לפני שיגור – 1 באוגוסט, 2021
 • תאריך יעד לשיגור מוקדם (אופציונאלי) – 1 בספטמבר, 2021
 • מוכנות לשיגור – 1 באוקטובר, 2021

*ייתכנו שינויים בלוחות הזמנים

יצירת קשר:

ענבל קרייס, יו"ר הועדה המדעית, inbalk@ramonfoundation.org.il

אלירן רפאל חמו, מנהל מטעני חלל, eliranh@ramonfoundation.org.il

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן