תפריט

ילדי חלל

"space kids"  מדע גדול לילדים גדולים

'גני חלל ומדע' היא תוכנית העשרה בתחום החלל והמדע לגיל הרך על מנת לפתח ולבסס תשתית מדעית טכנולוגית בגן. התוכנית מעודדת תשתית ידע מדעי בגן וידע להעברת התנסות מדעיות בקרב הצוותים על מנת לפתח גן העוסק בתחומי מדע וחלל. 

'גני מדע וחלל' עושה שימוש בסקרנות הטבעית של הילד- על מנת להניע אותו לביצוע תהליכי ניסוי וטעייה בתחומי המדעים, בכדי לפתח אוריינות מדעית שתסייע לו בשלבים מתקדמים יותר של מערכת החינוך.

פדגוגיה:

התכנית מאפשרת לילדים לחוות תחומי המדע, הטכנולוגיה והחלל באמצעות דמויות לחיקוי מקצועיות העוסקות בתחומי המדעים. כל מפגש מתמקד בהרחבת האופקים המדעיים של הילדים באמצעות החוויה של 'להיות מישהו ליום אחד'. במפגשים הילדים זוכים להכיר מודלים לחיקוי, ולהבין את תחום העיסוק שלהם; מדע, הנדסה, רפואה, ביולוגיה, כימיה, טיסה והוראה. תחומים אלו, הם תחומי העיסוק שמהווים 'כרטיס כניסה' למיונים להכשרת אסטרונאוטים של נאס"א. הילדים למעשה מתוודעים בכל מפגשים לסיפור מעורר ההשראה של דמות מאחד המקצועות, ובאמצעות התנסויות הם מבינים עקרון מדעי שנמצא בעולם התוכן של אותה דמות. ההתנסות החווייתית כוללת בתוכה אלמנטים חושיים, והנעה לפעולה בבית הילד. לאחר הכרת כלל המקצועות הללו- הילדים בוחרים מקצוע, מתחלקים לצוותים, מקבלים חליפת אסטרונאוט ויוצאים למשימת סיכום שתשלב את כלל העקרונות המדעיים והמקצועות שהכירו. 

עבור מרבית הילדים, הסקרנות הטבעית דוחפת אותם לעסוק בהתלהבות בפעילות מדעית, ולו רק לצורך קבלת הסיפוק שבעשייה ובחקר לכשעצמו. השימוש המוקדם במונחים מקצועיים, ופישוט אותה שפה מדעית לדוגמאות נגישות ופשוטות, עתיד להוריד את מפלס הקושי של אותם ילדים בעתיד. מונחים ושפה מדעית זו משולבים באופן אינהרנטי בתכנית לאורכה ולרוכבה.

ליווי

התוכניות מופעלת על ידי מדריך מטעם קרן רמון או במודל בו צוותי ההוראה של גן הילדים מובילים את התוכנית בליווי של קרן רמון. במהלך התוכנית, קרן רמון מעניקה לגנים המשתתפים הדרכה וסיוע פדגוגי ברמה שבועית לצד הכשרת צוותי ההוראה לאורך השנה. 

בנוסף, הקרן אמונה על בחירה והכשרת מדריך, אשר מהווה חונך מקצועי. החונך בעל רקע מדעי וניסיון עשיר בהדרכה לגיל הרך. לארוך התוכנית הקרן מספקת את כלל הציוד הנדרש לפעילות לרבות פוסטרים, וכל הנדרש על מנת ליצור את האווירה המדעית הנדרשת. 

מבנה התוכנית

התוכנית מיועדת לצוותי הוראה של ילדים בגן חובה. קרן רמון מספקת לצוותי ההוראה הכשרה וליווי לאורך, מפגשי העשרה וחוברת של תוכנית "ילדי חלל" תוכנית מיועדת לילדי טרום חובה-חובה ומתפרשת על פני שנה או על פני חצי שנה, כאשר אורך כל מפגש הינו 45 דקות. במהלך כל מפגשים הילדים מתוודים לבעל מקצוע שונים, באמצעות עולם הדימויים של בעלי המקצוע הילדים נחשפים ומתנסים בעקרונות מדעים. התקדמות במהלך התוכנית תלויה בקצב ויכולת של הקבוצה, התוכנית מודולרית ומאפשר שהייה בעקרון מסוים או לחלופין מעבר לעקרון אחר.  

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן