דו"ח אימפקט

קרן רמון

פסח תש״פ

לחלום, להעז, להגשים את החלום | לשפר את החברה הישראלית

לחלום, להעז, להגשים את החלום
לשפר את החברה הישראלית

גם בימי קורונה.

"לצמוח ממשברים זה המומחיות שלנו"

הסיפור שלנו

'קרן רמון' (ע"ר) הוקמה על ידי רונה רמון וחברי משפחה בשנת 2010 אחרי מותו הטרגי של אסף רמון בתאונת אימונים. אסף שהלך בדרכו של אביו – אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, התגייס לחיל האוויר וסיים את קורס הטיס במגמת קרב בהצטיינות.

 הקרן קמה בשאיפה להקנות להקנות לדור הצעיר של ישראל מצוינות אקדמית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך כשלושת הערכים המרכזיים שאילן ואסף רמון ז"ל ייצגו יותר מכל. הקרן עושה שימוש בערכי מדע, תעופה וחלל כדי לעורר השראה בקרב בני נוער וצעירים.

 הקרן מגשימה את מה שאילן, אסף ורונה היו מקיימים במידה והיו עמנו היום. אילן- האסטרונאוט הישראלי הראשון, ביקש לעשות שימוש בהפיכתו ל'גיבור לאומי' במשימת הקולומביה כדי לעורר השראה בקרב בני נוער, לשפר את מערכת החינוך הישראלית ולפתח את תעשיית החלל הישראלית. אסף רמון- היה מעורב חברתית בשורה של מפעלים חינוכיים תוך כדי פיתוח הקריירה הצבאית שפיתח בתחושת שליחות עמוקה.  רונה רמון ז"ל תיעלה את זכרם של אהוביה ממפעל הנצחה למנוע של שינוי אמיתי שמשפיע על עשרות אלפי ילדים.

קרן רמון מנהלת תקציב של כ-8 מליון שקלים ומפעילה תכניות חינוכיות ב-101 מוסדות לימוד שונים.
67 עובדים
44% נשים, 56% גברים
92% עוסקים ישירות בחינוך
70% מהפעילות בפריפריה חברתית וגיאוגרפית
2,500
מוטבים ישירים
בתכניות החינוכיות
30,000
מוטבים עקיפים
200,000
ילדים השתתפו בשיעורים ברשת שהפיקה קרן רמון
600
אנשי חינוך ומורים הוכשרו
וזכו לתכנים חינוכיים
מהקרן
120,000
בני נוער ומבוגרים לקחו חלק
בפעילויות פתוחות של הקרן
פריסה ישובית ארצית:
52
ישובים

פעילות בתקופת הקורונה

שותפים יקרים,

תקופת הקורונה מציבה אותנו במצב לא פשוט. עם הפסקת הלימודים בבתי הספר, הקרן העבירה 100% מהפעילויות ללמידה מרחוק. בין אם מדובר בפעילות העצמה לבני נוער מפריפריה חברתית וגיאוגרפית, שיעור מדעים, הכשרות מורים או מפגשי העצמה- כלל הפעילות של הקרן ממשיכה ומתרחבת. ואף ילד לא נותר מאחור.

התקיימו עד היום 1000 שיעורים ומליאות בתכניות השונות, אנחנו כותבים ומפיקים תכנים למשרד המדע והחינוך, ומבצעים פעילות ליווי מורכבת לאוכלוסיות במשבר. 

המצב מורכב- מצד אחד אנחנו מקבלים משובים נהדרים מהורים, דרישה מאגפי רווחה ובתי ספר להעצים את הפעילות- ומאידך המקורות התקציביים שלנו מתערערים.  רשויות מקומיות נאלצות לקצץ בתקציבי פעילות, והפילנתרופיה הישראלית והאמריקאית מדלדלת

עכשיו הוא הזמן בו ניתן וצריך לתמוך בפעילות של קרן רמון. 

אנחנו צריכים אתכם כדי שנוכל להמשיך פעילות ברוחם ודמותם של אילן אסף ורונה, לטובת החברה בישראל.

תודה,
רן לבנה
מנכ"ל קרן רמון

כלל הפעילות ממשיכה מרחוק:

במועדון הטייסת במועדון הטייסת המדריכים זמינים 24\7 לילדים, מבוצעים מידי יום אימונים אישיים, אתגרים משפחתיים והעצמה בלימודים. הילדים הופכים ל'מבוגר מנהיג' במשפחה המבודדת- קובעים יחד לו"ז משפחתי, מסדרים את הבית, ומבצעים אתגרים המחזקים את הלכידות המשפחתית.

תכניות החלל: השיעורים ממשיכים כסדרם ב 50- מתוך 55 בתי הספר. התקיימו ס"ג של 1000 מפגשים עם תלמידים. בתי ספר אלה כוללים גם בתי ספר בפריפריה שלא צלחו בהעברת מערכת השעות ללימוד מרחוק. אנחנו מקיימים אתגרים יומיים, שיעורים, ומשימות המעודדות פיתוח מיומנויות חקר. במקביל אנחנו שוקדים על האקתון online ראשון מסוגו

הכשרת מורים: הקרן תומכת באמצעות קהילת הוריזון בכ 120- מורים למדעים, מבצעת השתלמויות ומעבירה תכנים. מאז תחילת המשבר הקהילה קיימה כ 15- אירועים וירטואלים. ועוד עשרות אירועים מתוכננים עד סוף מאי.

מאז יום השבתת מערכת החינוך ( 15.3 ) התקיימו:

תחומי פעילות

תכניות מנהיגות

הקרן מפעילה תכניות חינוכיות שמטרתן לפתח מנהיגות חברתית ערכית בקרב צעירים בישראל, במטרה ליצור בסיס לאזרחות אחראית- עמוד התווך לקיומה של חברה דמוקרטית בישראל.

חינוך לחלל

קרן רמון שמה לעצמה למטרה לייצר eco-system  ללימודי  חלל בישראל. זאת על מנת לקרב בני נוער למקצועות המדעים באמצעות עולם החלל המרתק.

פיתוח תעשיית החלל

הקרן מבקשת להמשיך את משימת האסטרונואט הישראלי הראשון – אילן רמון, ולסייע למהנדסים ויזמים בצעדיהם הראשונים בתעשיית החלל.

תחום מנהיגות

רונה רמון, מעמד הדלקת המשואות

תכנית מנהיגות חברתית-ערכית לילדי כיתות ה'-ט' במסגרתה טייסות מבצעיות מחיל האוויר מאמצות בתי ספר מפריפריה חברתית וגיאוגרפית. הטייסים מלווים את הילדים יחד עם מנהיג חברתי מקצועי מטעם קרן רמון בפעילויות מגוונות לאורך שנתיים באמצעות ליווי צמוד ופגישות לאורך השנה.

התכנית מבוססת על עבודת הדוקטורט של מייסד  ומנהל התכנית- ראובן צמח, וזכתה בעבר בפרס שר החינוך. על מעורבותו בתכנית, הוענקה לבסיס חיל האוויר ברמת דוד תעודת הצטיינות מהרמטכ"ל ליחידה מתנדבת. התכנית מטפחת ומעצימה את הילדים ומובילה לשיפור בדימוי העצמי, לתחושת מסוגלות ולשיפור בהישגים הלימודיים.

שעות אימון אישי

מליאות קבוצתיות

ביקורי בית בשנה

טייסות מבצעיות של חיל
האוויר מתנדבות בתכנית

פרוייקטים קהילתיים

פרוייקטים של חניכי הטייסת
בבתי הספר

תוצאות מהשנים האחרונות- ברמת בית הספר עבור תכנית דו שנתית:

שיפור הישגים
לימודיים בשפה

הפחתת ההתנהגות
האלימה

שיפור הישגים לימודיים
במתמטיקה

שיפור התנהגותי
של התלמידים

ממריאים מושתתת על עקרונות הפילוסופיה הקיומית ועקרונות האימון האישי. בתכנית לוקחות חלק כיתות בבתי ספר המעוניינים לפתח מנהיגות חברתית ערכית, בקרב צעירים בישראל. התכנית מטפחת בחניכים מוטיבציה וחתירה למצוינות ערכית ובונה דיאלוג בין מנחי התכנית – והילדים, בין הילדים לבין עצמם, ובין הילדים לצוות בית הספר ובכך תורם לשיפור האקלים הכיתתי והבית ספרי.

במהלך התוכנית התלמידים מתנסים בכתיבת יומן אישי המכיל משימות שבועיות וחודשיות, חווים  סדנאות והפעלות, ומפגשים קבוצתיים. במהלך המפגשים מועלים לדיון ע"י התלמידים אירועים לצורך ניתוחם ומציאת אלטרנטיבות התנהגות חלופיות. הפעילות משמשת כזירה ראשונית לאימון ורכישה של השפה של ערכים כגון: בחירה אחריות, נתינה, התמדה, אי ויתור עצמי, דוגמא אישית, מוטיבציה, הגשמת חלומות, שיתוף פעולה, סוגי מנהיגות ועוד.
בסוף השנה נערכת תחרות יזמות שכבתית של משימת פרויקט החותם של הכיתות למען החברה. המנצחים יצאו לחממת סטארטאפ ויפגשו יזם בתהליך ההגשמה.

אות רמון היא תכנית המנהיגות המובילה בישראל לתלמידי כיתות יב'. השותפים לתכנית: משרד החינוך, משרד המדע וקרן רמון בוחרים 15 מסיימי כיתות יא', מצטיינים לימודית, שהוכיחו יכולת מנהיגותית ותרמו תרומה יוצאת דופן לחברה ולקהילה. תלמידים אלה, הנבחרים מתוך למעלה מ-1000 מועמדים בוועדות סינון ומרכזי הערכה, זוכים באות רמון היוקרתי.

נוסף על כך, לאורך שנת יב' משתתפים הזוכים בתכנית מנהיגות שנתית מעשירה ומעצימה המטפחת את תכונות מנהיגותם, ומציידת אותם בארגז כלים ניהוליים שיסייע בידם להוביל את החברה הישראלית. החניכים פוגשים מובילי דעה ורוח בחברה הישראלית בינהם עיתונאים, שרים בממשלה, אלופים בצבא, חוקרים, מדענים בעלי שם ועוד.

מדי שנה זוכים ב'אות רמון' מועמדים מכל חלקי החברה בישראל: נשים וגברים, עולים חדשים ו'צברים', ערבים ויהודים, וילדים הגרים במרכז ובפריפריה.

תכניות חלל

אילן רמון

התכנית החינוכית המובילה בישראל בתחום החלל. התכנית מאפשרת לתלמידים הזדמנות ייחודית- לשלוח ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית . התכנית פעילה היום ב 52 כיתות בישראל. במסגרת התכנית  מלווים כ-110 חוקרים מעשרות מעבדות בחברות עסקיות (פארמה, מזון ועוד) , בתי חולים, ו-4 אוניברסיטאות מחקר שונות מלוות את הילדים לקראת שליחת ניסוי לחלל.

הליך הלמידה והחקר מתבצעים בתהליך של למידה מבוססת פרויקט. התלמידים מבצעים מספר משימות מסגרת, אשר קרויות ע"ש חברי צוות הקולומביה, 

שמטרתן לצייד את הקבוצה בארגז כלים עשיר לטובת ביצוע משימת השיא- תחרות שליחת ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית.

צוות ההוראה אינו מלמד את החומר התאורטי הנדרש בלבד, אלא מוביל תהליך אשר מצייד את התלמידים במיומנויות מרכזיות אשר יסייעו לתלמידים במשימת השיא אך גם מחוץ לגבולות התוכנית.

התכנית בנויה סביב 7 משימות על שמם של כל אחד מחברי צוות הקולומביה. כל משימה נועדה לעודד את התלמידים להרחיב את האופקים, ולצייד אותם בכלים נדרשים לחקר.

52

כיתות

1,400

תלמידים

48%

תלמידות

18

ניסויים שנשלחו

6

ניסויים ישוגרו
בשנה הקרובה

110

חוקרים ומדענים מלווים
את התלמידים לקראת
גמר התכנית

22

חברות חלל וחוקרים
שותפים להליך
השיפוט

120

ערכי ויקיפדיה בנושאי חלל
נכתבו ע"י ילידי התכנית
בשנה האחרונה

תכנית העשרה לחטיבות ביניים בת 30 שבועות (תכנית שנתית). במסגרתה חווים הילדים מחקר מובנה, מתקדם וחוויתי על האטמוספירה המקיפה את כדור הארץ, תוך שיתוף פעולה עם חוקרים באוניברסיטת אריאל בשומרון. במהלך התכנית התלמידים מתנסים בתכנות, לומדים וחוקרים את השפעות האדם על האטמוספירה, זוכים להשתתף בהאקתון תכנות ייחודי בליווי של מדענים ומומחים ומקבלים הזדמנות אמיתית לקחת חלק פעיל בניסוי מדעי מתקדם של הפרחת בלון סטרטוספרי לגובה של עשרות קילומטרים לאטמוספירה בשיתוף עם החוקרים המובילים בישראל.

קרן רמון מפעילה עבור סוכנות החלל את מיזם 'אקדמיה ברשת' של משרד החינוך. במסגרת המיזם הקרן מפעילה הרצאות אינטרנטיות בנושאי חלל וטכנולוגיה לעשרות בתי ספר. לאורך השנה שנה הקרן מעבירה 10 הרצאות של טובי המומחים הישראלים בתחומי חלל בשפות העברית והערבית.

הרצאות הועברו ע"י
22 מרצים
12 מרצים
12 מרצות
5,500 בתי ספר השתתפו בתכנית בשנה האחרונה
כ-200,000 תלמידים צפו בתכנים
גני ילדים

החל משנת 2019 קרן רמון מפעילה תכניות ניסוייות לילדי הגיל הרך. תכניות אלה 'ילדי חלל' ו'גני חלל' נועדו לבסס אוריינות מדעית וטכנולוגית בקרב ילדי גן, לקראת כניסתם לבתי הספר היסודיים. התכניות מעודדות זיקה חיובית לתחומי הטכנולוגיה והמדע, מניחה תשתיות ידע ראשוני בתחומי המדע, ומעניקה לילדים כלים תפיסתיים שיאפשרו להם ולהבין ולבטא עקרונות מדעיים בגיל צעיר.
התכנית מאפשרת לילדים לחוות חוויות בתחומי המדע, הטכנולוגיה והחלל, באמצעות עולם הדימויים של דמויות מקצועיות מתחומים אלו. כל מפגש מתמקד בהרחבת האופקים של הילדים באמצעות החוויה של 'להיות מישהו ליום אחד' ובכך הילדים זוכים להכיר מודלים לחיקוי.
הילדים נחשפים לתחומי עיסוקי מגוונים בתחום המדעים; מדע, הנדסה, רפואה, ביולוגיה, כימיה, טיסה והוראה. תחומים אלו, הם תחומי העיסוק הנדרשים בקבלת 'כרטיס כניסה' למיונים להכשרת אסטרונאוטים של נאס"א. באמצעות התנסויויות לאורך המפגשים, הם מבינים מושגי יסוד ועקרונות מדעיים שהם חלק אינטגראלי מעולם התוכן של אותה דמות. ההתנסות החווייתית כוללת בתוכה אלמנטים חושיים, והנעה לפעולה בבית הילד. לאחר הכרת כלל המקצועות הללו- הילדים בוחרים מקצוע, מתחלקים לצוותים, מקבלים חליפת אסטרונאוט, ויוצאים למשימת סיכום שתשלב את כלל הידע שרכשו ואת כלל המקצועות שהכירו.

הכשרת מורים

מיום הקמתה, קרן רמון שמה לעצמה למטרה לפתח קהילת מורים ומדריכים מובילים בתחומי החלל, ולקדם את השתלבות לימודי החלל במערכת החינוך של ישראל. באמצעות גיבוש קהילת מורים, ניתן לעורר את הסקרנות והעניין של צעירים בתחומי החלל, להצית את דמיונם, לסייע לבני נוער להעמיק בתחום החלל, ולפתח את העתודה המקצועית לפעילות החלל במדינת ישראל.

קהילת מחנכי החלל של ישראל- "הוריזון" הוקמה בינואר 2018 במיזם משותף של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, קרן רמון ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך.

ב 2020- נבחרה קרן רמון להפעיל את הקהילה עבור סוכנות החלל הישראלית. הקהילה מורכבת ממורים, מחנכים ומאנשי המקצוע העוסקים בתחום: אנשי אקדמיה ותעשיית חלל. קהילת המחנכים הוקמה במטרה להרחיב את מעגל העוסקים בתחום החלל. להגביר את החשיפה לתחום במערכות הפורמאליות והבלתי-פורמאליות וליצר תשתית מתאימה ומחוברת לשטח של תכניות ותכנים המותאמים למורים ומחנכים. הקהילה מחברת, מפיצה ומנגישה תכני חלל חדשניים במערכת החינוך.

חברים בקהילה

מורות
ומורים

מהנדסים,
חוקרים ויזמים
חברתיים

סה״כ נשים
בקהילה

מפגשים ארציים
מידי שנה

מפגשים אזוריים
מידי שנה

אירועים
קהילתיים יזמו
חברי הקהילה
בשנה האחרונה

אירועים קהילתיים יזמו חברי הקהילה
בשנה האחרונה

Hackspace

משנת 2016, מידי שנה קרן רמון וסוכנות החלל הישראלית מקיימים האקתון חינוך לחלל ייחודי מסוגו. במסגרת האירוע – לאורך 12 שעות חוברים אנשי אקדמיה, תעשייה וחינוך על מנת לייצר פעילויות חינוכיות מתקדמות לילדי ישראל. מערכים שנבנו במסגרת האירועים הקודמים הועברו עד היום במאות כתות ברחבי הארץ.

150 משתתפים מידי שנה

כנס רונה רמון לחינוך וחלל

מאז שנת 2013 מתקיים כנס רמון לחינוך וחלל בהובלת סוכנות החלל הישראלית. סביב הרצאות אורח של מומחים בעלי שם עולמי מישראל ומהעולם וסדנאות יישומיות, מתכנסים מידי שנה מורים ומחנכים מרחבי הארץ, המשתמשים בכנס ככר פורה לחילופי רעיונות , חשיפה והיכרות עם מתודות ופרויקטים מובילים מרחבי הארץ ולהישגיה הענפים של מדינת ישראל בתחומי החלל.

300 משתתפים מידי שנה

הכשרות מורים

הקרן מקיימת שורה של הכשרות מורים בשיתוף האגף לפיקוח על המדעים במשרד החינוך, ומרכז ההשתלמויות בשלומי. הכשרות אלה המתקיימות לגננות, מורי יסודי ומורי חטיבות ביניים כוללים הכשרות בנושאי אסטרונומיה תצפיתית, שימוש בעולמות החלל להוראת ,PBL , טכנולוגיוות חלל ביולוגיה, כימיה, פיסיקה ומדעי המחשב.

נגיעה ישרה ב-70 מורים

חלל חדש

קרן רמון מבקשת להמשיך את דרכו של אילן רמון,

האסטרונואט הישראלי הראשון, ולסייע למהנדסים ויזמים בצעדיהם הראשונים בתעשיית החלל. מתוך הבנה שסטארטאפים לא צומחים בריק- אנחנו מבקשים לייצר נקודות ממשק בין יזמים, אקדמיה, תעשייה, משקיעים ממשלה, צבא, ונציגויות של תעשיית החלל המקומית והבינלאומית. נקודות ממשק אלו מסייעות ליזמים מקומיים וחברות חלל להינות מפלטפורמה של נטוורוקינג, שיתוף ידע, ומציאות שותפים עסקיים חדשים.

100
מהנדסים שותפים
להאקתון AI
40
קרנות הון סיכון פגשו יזמים בשבוע החלל הישראלי
120
משתתפים בכל מפגש Space Cafe

קרן רמון מפיקה מפגשי Space Cafe. מידי חודשיים מגיע אורח בינלאומי שמתארח על ידי הקרן, ומעביר הרצאה לכ 100- מהנדסי ויזמי חלל ישראלים. לפני הרצאת האורח מתקיים נטוורקינג וניתנת הבמה לחברת הזנק ישראלית להציג את עצמה. מפגשים אלה מהווים נקודת מפגש ליזמים, חברות חלל ישראליות, מערכת הביטחון הישראלית, אנשי חלל בינלאומיים ומשקיעים.
המפגשים הם חלק מרשת מפגשים גלובלית של בוגרי אוניברסיטת החלל המתקיימים בוושינגטון, לוקסמבורג, טוקיו, מונטריאול ותל אביב. את רשת המפגשים הבינלאומיים יזם היזם והפילנתרופ – מייקל פוטר.

כנס אילן רמון ושבוע החלל הישראלי

כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון מתקיים מדי שנה בסמוך ליום השנה לאסון מעבורת החלל קולומביה. הכנס מאורגן על ידי סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע והטכנולוגיה.

הכנס נחשב לכנס החלל המרכזי בישראל ומארח מידי שנה אסטרונאוטים בשירות פעיל, ראשי סוכנויות חלל מרחבי העולם ובכירים בתעשיית החלל העולמית. הכנס מהווה את אחת מאבני הפינה של תעשיית החלל הישראלית ומשמש במה ליזמים צעירים ולתעשיות הישראליות להציג את עצמן לבכירי המשקיעים וללקוחות ושותפים מרחבי העולם.

בשנת 2020 קרן רמון שימש כיועצת מקצועי לנושאי התוכן, המוזמנים וההפקה לסוכנות החלל בהפקת כנס אילן רמון וסדנת יזמות החלל המשותפת לסוכנות החלל הישראלית, סוכנות החלל האירופאית ורשות החדשנות.

כנס משקיעים-יזמים

במסגרת שבוע החלל  הישראלי בינואר 2020, קרן רמון יזמה כנס משקיעים-יזמים בשיתוף Startup nation central. במסגרת הכנס כ-40 נציגים של קרנות הון סיכון פגשו נציגים של סוכנות החלל, יזמים ישראלים, ונציגים של חברות גלובליות שדיברו על האתגרים והצרכים של תעשיית החלל הגלובלית.

האקתון AI

קרן רמון הפיקה במרץ 2019 את האקתון החלל הישראלי הראשון. כ-100 מומחי big data. Machine learning, deep learning קיבלו גישה חסרת תקדים לתצלומי לווין בשווי מוערך של 10 מליון דולרים. המשתתפים פיתחו על גבי התמונות אלגוריתמים ומוצרים טכנולוגיים שחלקם הפכו לסטארטאפים וחלקם למוצרים טכנולוגים בחברות חלל קיימות.
לצורך האירוע גייסה קרן רמון הדמאות לווין מלוויני Venus ו-Bgusat הישראלים ולוויני Pleade, Spot ו-Terrasar של חברות AIRBUS.
האירוע הובל על ידי קרן רמון, התעשייה האווירית, חברת ISI, סוכנות החלל הישראלית,  AIRBUS, וOracle.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן