תפריט

רמון סקיילאב

רמון סקיילאב

תכנית העשרה לחטיבות ביניים בת 30 שבועות (תכנית שנתית). במסגרתה חווים הילדים מחקר  מובנה, מתקדם וחוויתי על האטמוספירה המקיפה את כדור הארץ.

מעבר ללימוד הסטנדרטי בכיתה על כדור הארץ, לומדים הילדים לאסוף ולנתח מאגרי מידע מדעיים, לבצע ניסויים ומדידות באטמוספירה ומקבלים הזדמנות אמיתית לקחת חלק פעיל בניסוי מדעי מתקדם של הפרחת בלון סטרטוספרי לגובה של עשרות קילומטרים לאטמוספירה לצורך מעקב אחרי תופעות פיסיקליות דוגמת קרינה קוסמית באטמוספירהבשיתוף החוקרים המובילים בישראל.

 

מבנה התכנית

בתחילת השנה לומדים התלמידים על מבנה והרכב האטמוספירה, ויכירו מכשור מדעי שמדענים משתמשים כדי לחקור את האטמוספרה. בהמשך הם יתוודעו להשפעות השמש על אקלים כדור הארץ בטווחי זמן קצרים וארוכים, ואת האופן בהם שינויים מעשי ידי אדם באטמוספירה ישפיעו על האקלים והסביבה, וכתוצאה מכך על החי והצומח של כדור הארץ. במהלך לימוד זה נחשפים התלמידים למחקר המוביל בעולם ולמומחים בעלי שם עולמי מהאקדמיה הישראלית.

 

הלימוד מבוצע בין היתר באמצעות מאגרי נתונים עדכניים הסוקרים היבטים שונים של האטמוספירה כמו מטאורולוגיה ואירועי קיצון, אקלים, מאפיינים חשמליים, ריכוזי הגזים והשפעתם, השפעת שטף הקרינה קוסמית המגיעה לאטמוספירה מהחלל עד אירועים סולארים שפוגעים בכדור הארץ. מאגר הנתונים נאסף באמצעות תחנות מדידה קרקעיות, מידע שנאסף בתצפיות אוויריות (בלונים, מטוסים) ומידע שמתקבל בחישה מרחוק באמצעות לוויינים של סוכנויות החלל המובילות (נאס"א, סוכנות החלל האירופית) ומתעדכן על ידי אוניברסיטאות וחוקרים ברחבי העולם.

 

החל מאמצע שנת הלימודים התלמידים לומדים את שיטת העבודה לביצוע ניסויים מדעיים מתקדמים, כל זאת לקראת ביצוע ניסוי של הפרחת בלון סטרטוספרי לאטמוספרה (לגובה של 25-30 ק"מ). הניסוי עצמו יבוצע ממצפה רמון בהשתתפות פעילה של חוקרים ופרופסורים מהחוג למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב ומביה"ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

התלמידים עצמם מנסחים את שאלת המחקר, חושבים על האופן בו יש לבצע את הניסוי ומוציאים אותו לפועל בשיתוף החוקרים. הם מוזמנים להוסיף מרכיבים מקוריים שיעשירו את המידע המתקבל מההפרחה. כשנתוני התצפית מתקבלים בזמן אמת – הם ישמשו את התלמידים לאשש או להפריך את השערת המחקר, וישמשו בעתיד את החוקרים לניתוח תופעות מדעיות באטמוספירה שמשפיעות על החיים של כולנו. בסיום התכנית התלמידים יקבלו תעודת השתתפות עליה חתומים חוקרים בכירים מהחוג למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, המרכז הבינתחומי הרצליה ומקרן רמון.

 

למידה מבוססת פרויקט

כבכל הפרויקטים של קרן רמון אשר מתבססים על מתודולוגיית למידה מבוססת פרויקט- PBL. התוכנית בנויה משלושה אתגרים מרכזיים המתפרשים לאורך השנה, באמצעותם התלמידים רוכשים מיומנויות ותשתית ידע מתאימה כדי לבצע את הניסוי הסופי בצורה הטובה ביותר. במסגרת התוכנית, דרך האתגרים והמפגשים עם החוקרים, התלמידים לומדים על נושאים רבים ומגוונים מתחום מדעי האטמוספרה. את התכנית מלווים מנטורים מקצועיים של קרן רמון, ואנשי סגל בכיר מאוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת אריאל בשומרון ומהמרכז הבינתחומי הרצליה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן