תפריט

מועדון הטייסת

מועדון הטייסת

תכנית "מועדון הטייסת" היא תכנית מנהיגות חברתית ערכית של קרן רמון. התכנית פועלת היום בכ-29 מסגרות חינוכיות ברחבי הארץ- רובן בפריפריה חברתית וגיאוגרפית. . מטרת פרויקט הטייסת היא  פיתוח וטיפוח  מנהיגות חברתית ערכית בקרב צעירי ישראל, מתוך שאיפה ליצור בסיס לאזרחות אחראית, עמוד תווך לקיומה ארוך הטווח של  מדינה דמוקרטית. במסגרת התכנית תלמידי כיתות ה'-ו'  ותלמידי כיתות ז'-ח' עוברים תהליך העצמה – בבית עם ההורים, בבית הספר עם החברים ובעבודה אישית וקבוצתית עם מדריך מוסמך.

התכנית פועלת היום בכ-27 מסגרות חינוכיות ברחבי הארץ, וזכתה בעבר בפרס משרד החינוך לתכנית חינוכית מצטיינת. כמו כן, התכנית זיכתה את חיל האוויר בפרס הרמטכ"ל ליחידה מתנדבת בשל מעורבותן של טייסות מבצעיות בפעילות השוטפת.

בבסיס התכנית עומד הרעיון שהצבת 'מבוגר משמעותי' שילווה את החניך בכל מעגלי חייו: בבית עם הוריו, בבית הספר עם מוריו חבריו וכמובן ובעבודה אישית מולו, יוכל לפתח אצל החניך מסוגלות אישית, הערכה  עצמית, אחריות אישית וחברתית וחתירה למצוינות. מעבר למענה 24/7 של המנהיגים החברתיים לחניך ולמשפחתו, החניך זוכה גם לקשר מעצים עם טייסי חיל האוויר המלווים את החניכים לאורך המסלול ובהיותם מיתוס מהווים עבורם מודל לחיקוי מעורר השראה.

הקשר עם חיל האוויר

הקשר עם טייסי חיל האוויר הוא אחד המהויות החשובות של הפרויקט. לאורך השנה חניכי התכנית נפגשים דרך קבע עם טייסים בסדיר ובמילואים מטייסות מבצעיות של חיל האוויר. טייסים אלה משמשים עבורם מודל להצלחה ומצויינות, הקצינים משתפים אותם בסיפורים מעוררי השראה, באתגרים אותם חוו במהלך חייהם ובאופן בו התמודדו איתם, ומלווים אותם בפעילויות שונות. . אחת לחודש מתקיימים מפגשים עם הטייסים, כאשר הטייסים מגיעים לבתי הספר,  וכן החניכים מגיעים לטייסות.

חיל האוויר אימץ פרויקט זה, ומאפשר לטייסים (גם לטייסי מילואים) להיות שותפים לעשייה חברתית משמעותית, שאת תרומתה הם יכולים לחוות באושר, בגאווה ובמוטיבציה שהם גורמים לילדים.

שותפות הורים

אנו מאמינים שלהורי הילד יש את ההשפעה הגדולה ביותר על עיצוב התנהגותו של ולהם גם את האחריות על גידולו. הורי החניכים עוברים את המיונים לתכנית ביחד עם הילדים, היות ולאורך השנה הם נדרשים ל שיתוף פעולה אקטיבי בתהליך. ההורים והילדים חותמים על חוזה (בערב הפתיחה של תכנית הטייסת) בו הם מתחייבים למלא אחר הדרישות של הפרויקט דוגמת : מעקב אחר יעדים שבועיים, ריבוי שיחות הורים ילדים, השתתפות באירועי שיא, סיוע בבניית סדר יום תומך בילד ובמשפחה ביוזמת ההורים ועוד.

הישגים:

תכנית 'מועדון הטייסת' זכתה בעבר בפרס משרד החינוך לתכנית חינוכית פורצת דרך וזיכתה את חיל האוויר בפרס יחידה מתנדבת מטעם הרמטכ"ל. משובי התכנית שמועברים מידי שנה מראים ירידה במקרי האלימות בחצר בית הספר (לא רק של ילדי התכנית), עלייה של כ-95% בציוני המשתתפים, שיפור משמעותי בתחושת השייכות לקהילה בקרב המשתתפים, ועליה בתפקוד הילד בתא המשפחתי.

בנוסף, ילדי הטייסת מחוייבים ליזום התנדבות קבוצתית בקהילה המותאמת לצרכי האזור בו התכנית פעילה. בשנים האחרונות בוצעו שורה ארוכה של התנדבויות החל מ'סיירת טייסת' לשמירה על חצר בית ספר נקייה מאלימות, התנדבויות בגני ילדים ובמרכזי קליטה, עבודה עם ניצולי שואה ועוד. פרוייקטים אלה גם מגדילים את 'ההילה' של התכנית בבית הספר ומחוצה לו, וגם מטפחים בילדים תחושת מסוגלות.

התכנית פעילה היום ב-20 מסגרות חינוכיות ביישובים : מגדל העמק, רמת ישי, יקנעם עלית, עפולה, עמק יזרעאל, אחוזת ברק, עוספיא, סג'ור, אבו סנאן, חורפיש, נוף הגליל, חיפה, רמלה, קריית עקרון, קריית גת, באר טוביה, מרחבים וערד ומונה כ-700 חניכים.

לפרטים נוספים. אמי – Emy@ramonfoundation.org.il9

חברי הצוות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן