דו"ח אימפקט קרן רמון

פסח 2021

מסכמים את שנת הקורונה -
משגרים את הישראלי השני לחלל

הסיפור שלנו

'קרן רמון' (ע"ר) הוקמה על ידי רונה רמון וחברים של משפחת רמון בשנת 2010 אחרי מותו הטרגי של אסף רמון בתאונת אימונים. אסף שהלך בדרכו של אביו – אל"מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, התגייס לחיל האוויר וסיים את קורס הטיס במגמת טייס קרב בהצטיינות.

הקרן קמה בשאיפה להקנות לדור הצעיר של ישראל מצוינות אקדמאית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך. אלה הם שלושת הערכים המרכזיים שאילן ואסף רמון ז"ל ייצגו יותר מכל. הקרן עושה שימוש בערכי מדע, תעופה וחלל כדי לשפר את החיים במדינת ישראל.
אנו שואפים להגשים את מה שאילן, אסף ורונה היו מקיימים במידה והיו עמנו היום. אילן- האסטרונאוט הישראלי הראשון, ביקש לעשות שימוש בפיכתו ל'גיבור לאומי' במשימת הקולומביה כדי לעורר השראה בקרב בני נוער, לשפר את מערכת החינוך הישראלית ולפתח את תעשיית החלל הישראלית. אסף רמון ז"ל- היה מעורב חברתית בשורה של מפעלים חינוכיים אותם שילב תוך כדי שליחות הקריירה הצבאית. ורונה רמון ז"ל תיעלה את זכרם של אהוביה ממפעל הנצחה למנוע של שינוי אמיתי שמשפיע על עשרות אלפי ילדים.

קרן רמון מנהלת תקציב של כ-40 מליון שקלים ומפעילה תכניות חינוכיות בכ-148 מוסדות חינוך שונים. בשנה הקרובה הקרן תהפוך לעמותה הראשונה בעולם שתנהל משימת חלל מאויישת.

75 עובדים ועובדות

45% נשים - 55% גברים

92% עוסקים ישירות בחינוך

5,000

ילדים משתתפים ישירים
בתכניות החינוכיות

35,000

ילדים מוטבים
עקיפים מהתכניות

600

אנשי חינוך ומורים, מ-101 יישובים
שונים השתתפו בהכשרות המורים של העמותה

700

אנשי תעשיית החלל בארץ ובעולם לקחו
חלק באירועי היזמות וחלל של הקרן

70% מהפעילות מבוצעת בפריפריה חברתית וגיאוגרפית

66יישובים

148מוסדות חינוך

צמיחה בקורונה

משגרים את הישראלי השני לחלל

שותפים יקרים,
קרן רמון חוותה בשנה האחרונה התחדשות, צמיחה והתרחבות. גם במהלך הסגרים- פעילויות העצמה לבני נוער מפריפריה חברתית וגיאוגרפית, שיעורי מדעים, הכשרות מורים ומפגשי העצמה- המשיכו ואף ילד לא נותר מאחור.

השנה- זכינו להיות העמותה הראשונה שתוביל משימת חלל מאויישת. איתן סטיבה- ממקימי הקרן, יהיה לישראלי השני שטס לחלל. איתן בחר לתרום את טיסתו למדינת ישראל דרך קרן רמון, וכל זמנו בחלל יוקדש לקידום המדע, הטכנולוגיה והחינוך בישראל. אנו מאושרים על ההזדמנות שנפלה בחלקנו להוביל ביחד עם שותפים מהממשלה, והמגזר השלישי את משימת החלל ההיסטורית.ה
 בימים אלה ממש אנו עמלים על הרחבת הפעילות של הקרן. הרשמה לתכניות החלל של הקרן ניתן לבצע כאן (לבתי ספר בלבד), וההרשמה לתכניות המנהיגות תחל אחרי החג.  ג

רן לבנה
מנכ"ל קרן רמון

הקרן זכתה להוביל ביחד עם משרד המדע, Startup Nation Central ושותפים נוספים את משימת הישראלי השני בחלל -איתן סטיבה.

למשימת הישראלי השני בחלל פוטנציאל להכיל מאות פרוייקטים בצורה ישירה ועקיפה:
המשימה המדעית-טכנולוגית – המשימה של איתן מאפשרת גישה מהירה וזולה לתחנת החלל הבין לאומית לחוקרים ויזמים ישראלים. קול קורא שפורסם ע"י הועדה המדעית בראשות ענבל קרייס- נועד לגרות, לבחון ולעודד ישראלים לשגר במסגרת המשימה ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות. הניסויים וההדגמות צפויים להוביל לפריצות דרך מדעיות ולהרחבת תשתית להרחבת תעשיית וחקר החלל הישראלי.
המשימה החינוכית – 200 השעות שבהן צפוי איתן סטיבה לשהות בתחנת החלל הבינלאומית יוקדשו לילדי ישראל והן מהוות פלטפורמה חסרת תקדים בהיקפה לשיתוף פעולה בין גופים שונים וקידום ארגונים חינוכיים ישראליים; לשימוש בתחנת החלל הבינלאומית – כמקור השראה חינוכי לדור העתיד בתחומי ה- STEM ;וכפלטפורמה ייחודית ב-Time Prime לחינוך בכיתה המתקדמת בעולם.
אומנות ובינלאומיות – חלק ניכר מהמשימה יוקדש לשיתופי פעולה בינלאומיים ואומנות ורוח. בימים אלה הקרן וסוכנות החלל בוחנים שיתופי פעולה עם 7 מדינות ופועלים להענקת מקום ליוצרים כחול-לבן בתחנת החלל הבינלאומית.  

650

חברות ויזמים נכחו בוובינרים
של הועדה המדעית

1200

אורחים השתתפו בכנס Spacetech
של הקרן סביב המשימה

500

ארגוני חינוך נרשמו
כשותפים למשימה

10,000

ילדים נפגשו עם איתן
במפגשים אינטרנטים עד כה

73

הצעות לפעילות חינוכית
בתחנת החלל התקבלו עד כה

תחומי פעילות

פיתוח מנהיגות

הקרן מפעילה תכניות חינוכיות שמטרתן לפתח מנהיגות חברתית ערכית בקרב צעירים בישראל, במטרה ליצור בסיס לאזרחות אחראית- עמוד התווך לקיומה של חברה דמוקרטית בישראל.

חינוך לחלל

קרן רמון שמה לעצמה לייצר eco-system ללימודי חלל בישראל. זאת על מנת לקרב בני נוער למקצועות המדעים באמצעות עולם החלל המרתק.

פיתוח תעשיית החלל

הקרן מבקשת להמשיך את משימת האסטרונואט הישראלי הראשון לסייע למהנדסים ויזמים בצעדיהם הראשונים בתעשיית החלל.

תחום מנהיגות

רונה רמון, מעמד הדלקת המשואות

תכנית מנהיגות חברתית-ערכית לילדי כיתות ה'-ט', במסגרתה טייסות מבצעיות מחיל האוויר מאמצות בתי ספר מפריפריה חברתית וגיאוגרפית.
הטייסים מלווים את הילדים יחד עם מנהיג חברתי מקצועי מטעם קרן רמון בפעילויות מגוונות לאורך שנתיים באמצעות ליווי צמוד ופגישות לאורך השנה.
התכנית מבוססת על עבודת הדוקטורט של מייסד ומנהל התכנית- ראובן צמח, וזכתה בעבר בפרס שר החינוך. על מעורבותו בתכנית, הוענקה לבסיס חיל האוויר ברמת דוד תעודת הצטיינות מהרמטכ"ל ליחידה מתנדבת. התכנית פעילה היום בכ-25 רשויות מקומיות ונחשבת לאחת מהתכניות המבוקשות ביותר במערכת החינוך הישראלית.
התכנית מטפחת ומעצימה את הילדים ומוביל לשיפור בדימוי העצמי, לתחושת מסוגלות ולשיפור בהישגים הלימודיים. היא מעלה את המוטיבציה והחתירה למצוינות ותורמת לפיתוח אחריות ומנהיגות אישית.

תוצאות מהשנים האחרונות- ברמת בית הספר עבור תכנית דו שנתית:

מהמשתתפים.ות הראו שיפור הישגים לימודיים בשפה

מבתי האב דיווחו על הפחתת ההתנהגות האלימה (בקרב ילדים עם בעיות אלימות)

מהמשתתפים.ות הראו שיפור הישגים לימודיים במתמטיקה

שיפור התנהגותי של התלמידים בקרב משתתפי התכנית

ממריאים מושתת על עקרונות הפילוסופיה הקיומית ועקרונות האימון האישי.
בתכנית לוקחות חלק כיתות בבתי ספר המעוניינים לפתח מנהיגות חברתית ערכית, בקרב צעירים בישראל. התכנית מטפחת בחניכים מוטיבציה וחתירה למצוינות ערכית ובונה דיאלוג בין מנחי התכנית – והילדים, בין הילדים לבין עצמם, ובין הילדים לצוות בית הספר ובכך תורמת לשיפור האקלים הכיתתי והבית ספרי.
במהלך התוכנית התלמידים מתנסים בכתיבת יומן אישי המכיל משימות שבועיות וחודשיות, חווים סדנאות והפעלות, ומפגשים קבוצתיים. במהלך המפגשים מועלים לדיון ע"י התלמידים אירועים לצורך ניתוחם ומציאת אלטרנטיבות התנהגות חלופיות. הפעילות משמשת כזירה ראשונית לאימון ורכישה של השפה של ערכים כגון: בחירה אחריות, נתינה, התמדה, אי ויתור עצמי, דוגמא אישית, מוטיבציה, הגשמת חלומות, שיתוף פעולה, סוגי מנהיגות ועוד.
בסוף השנה נערכת תחרות יזמות שכבתית של משימת פרויקט החותם של הכיתות למען החברה. המנצחים יצאו לחממת סטארטאפ ויפגשו יזם בתהליך ההגשמה.

סה"כ משתתפים בתכנית:

סה"כ משתתפים בתכנית:

45

כיתות

1,600

ילדים

1,485

שעות פעילות

אות רמון היא תכנית המנהיגות המובילה בישראל לתלמידי כיתות יב'. השותפים לתכנית: משרד החינוך, משרד המדע וקרן רמון בוחרים 15 מסיימי כיתות יא', מצטיינים לימודית, שהוכיחו יכולת מנהיגותית ותרמו תרומה יוצאת דופן לחברה ולקהילה. תלמידים אלה, הנבחרים מתוך למעלה מ-300 מועמדים בוועדות סינון ומרכזי הערכה משתתפים בתכנית מנהיגות שנתית מעשירה ומעצימה המטפחת את תכונות מנהיגותם, ומציידת אותם בארגז כלים ניהוליים שיסייע בידם להוביל את החברה הישראלית מדי שנה זוכים ב'אות רמון' מועמדים מכל חלקי החברה בישראל: נשים וגברים, עולים חדשים ו'צברים', ערבים ויהודים, וילדים הגרים במרכז
ובפריפריה.

תכניות חינוך לחלל

התכנית החינוכית המובילה בישראל בתחום החלל. התכנית מאפשרת לתלמידים הזדמנות ייחודית- לשלוח ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית . התכנית פעילה היום ב-52 בתי ספר בישראל.
במסגרת התכנית מלווים כ-60 חוקרים מכ-25 מעבדות בחברות עסקיות (פארמה, foodtech ועוד) , בתי חולים, ו-4 אוניברסיטאות מחקר שונות את הילדים לקראת שליחת ניסוי לחלל. תהליך הלמידה והחקר מתבצעים בתהליך של למידה מבוססת פרויקט. התלמידים מבצעים מספר משימות מסגרת, אשר קרויות ע"ש חברי צוות הקולומביה, שמטרתן לצייד את הקבוצה בארגז כלים עשיר לטובת ביצוע משימת השיא- תחרות שליחת ניסוי לתחנת החלל הבינלאומית. צוות  ההוראה אינו מלמד את החומר התיאורטי הנדרש בלבד, אלא מוביל תהליך אשר מצייד את התלמידים במיומנויות מרכזיות אשר יסייעו לתלמידים במשימת השיא אך גם מחוץ לגבולות התוכנית.
התכנית בנויה סביב 7 משימות על שמם של כל אחד מחברי צוות הקולומביה. כל משימה נועדה לעודד את התלמידים להרחיב את האופקים, ולצייד אותם בכלים נדרשים לחקר.

52

כיתות

1,400

תלמידים

48%

תלמידות

21

ניסויים שנשלחו בשש השנים האחרונות

7

ניסויים ישוגרו בשנה הקרובה

110

חוקרים ומדענים מלווים את התלמידים לקראת גמר התכנית

50

חברות חלל וחוקרים שותפים להליך השיפוט

תכנית ספייסטארטאפס היא תכנית דו שנתית לתלמידי יסודי (ה'- ו') המתקיימת באופן שבועי במערכת השעות בהובלת מנטור מטעם קרן רמון ומורה מבית הספר, אשר עוברים הכשרה ייעודית לאורך השנה.
מתודולוגיית הלמידה הינה מבוססת פרויקט- (Project based learning) ,והתנסות מעשית hands on במהלך התוכנית. התכנית משלבת עקרונות מתוך תכנית ההכשרה לאסטרונאוטים של נאס"א- עבודה בצוות, ניהול משימות, הובלת פרויקט, פיתוח יכולות חקר עצמאיות, התמודדות עם אתגרים, ופיתוח כישורים להצגה בפני קהל. מתודולוגית המשימות מבוססת על גישת ניהול פרויקטים סטארטאפיסטית במסגרתה התלמידים מדברים את השפה הארגונית וכוללת שיטות למידה, מחקר וניהול המתקדמות והחדשניות ביותר.
התכנית מורכבת מ- 6 משימות שונות, במסגרתן התלמידים מרחיבים את אופקיהם במגוון תחומי חלל, מתנסים במשימות חוויותיות ודינמיות היונקות מעולם החלל המתחדש והיזמי ורוכשים מיומנויות ליזם במאה ה-21.

1

14

שנה ראשונה לתוכנית

בתי ספרי מנהריה עד אילת

400

30

תלמידים ותלמידות משתתפים

בתי ספר ברשימת המתנה

המירוץ לחלל - קרן רמון מביאה את החלל לגני הילדים

תכנית ייחודית לילדי הגיל הרך, שנועדה לבסס אוריינות מדעית וטכנולוגית בקרב ילדי גן, לקראת כניסתם לבתי הספר היסודיים. חזון התכנית הוא לאפשר הכנסת חלל ומדע דרך פעילות ייחודית, המתפתחת ומבססת תשתית ידע מדעי-טכנולוגי בגן בדרך חווייתית.
המירוץ לחלל מאפשר לגננות ולילדים גישה נוחה לנושאים אלו, כלל שלבי התוכנית עושים שימוש בסקרנות הטבעית של הילד- על מנת להניע אותו לביצוע תהליכי ניסוי ותהייה ובכדי לפתח אוריינות מדעית שתסייע לו בשלבים מתקדמים יותר של מערכת החינוך. השימוש המוקדם במונחים מקצועיים ופישוט השפה המדעית לדוגמאות נגישות ופשוטות, עתיד להוריד את מפלס הקושי של אותם ילדים. התוכנית כולה בנויה על תוכן המועבר על ידי צוות הגן הנתמך ומלווה על ידי צוות הקרן. 

34

גני ילדים

904

ילדות וילדים

8

רשויות מקומיות

הכשרת מורים

מיום הקמתה, קרן רמון שמה לעצמה למטרה להעצים, לקדם ולפתח מורים ומדריכים מובילים בתחומי החלל, ולקדם את השתלבות לימודי החלל במערכת החינוך של
ישראל. באמצעות גיבוש קהילת מורים, הכשרות ,אירועים וליווי ארגונים ניתן לעורר את הסקרנות והעניין של צעירים בתחומי החלל, להצית את דמיונם,
לסייע לבני נוער להעמיק בתחום החלל, ולפתח את העתודה המקצועית לפעילות החלל במדינת ישראל.

קהילת Horizon

קהילת מחנכי החלל של ישראל של סוכנות החלל- "הוריזון", הוקמה בינואר 2018 במיזם משותף של קרן רמון, משרד המדע ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך. בשנת 2020 – נבחרה קרן רמון להפעיל את הקהילה עבור סוכנות החלל הישראלית.
חברי הקהילה זוכים להיות חלק מקבוצה בועטת, חדשנית וייחודית. בין חבריה תוכלו למצוא נציגים מכלל הגופים הפועלים בתחום, כמו גם קשר ישיר למובילי תחום חינוך ולחלל במשרד המדע והטכנולוגיה ושיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך, אשר נציגיו יושבים בוועדת ההיגוי של הקהילה. הקהילה מייצרת יוזמות פורצות דרך ומשמעותיות בתחום החלל. בין היוזמות, ישנן כאלה אשר פועלות לאורך כל השנה.

220

חברים בקהילה

120

מורים ומורות

53

אנשי חינוך לא פורמלי

44

חוקרים ומהנדסי חלל

12

מפגשים ארציים

120

יוזמות של חברי הקהילה

100,000

איש נחשפו לפעילות הקהילה

Hackspace

משנת 2016 , מידי שנה קרן רמון וסוכנות החלל הישראלית מקיימים האקתון חינוך לחלל ייחודי מסוגו. בהאקתון לוקחים חלק אנשי חינוך, מדענים, יזמים, מייקרים, מעצבים, אנשי מחקר, אקדמיה, תעשייה, אנשי מדיה, מפתחי תוכן וקריאטייב אשר חולמים ואוהבים חלל. השנה קיימנו את האקתון החלל בפלטפורמה וירטואלית חדשנית בנושא ויראליות ברשת במסגרתו פיתחו המשתתפים את הרעיונות היצירתיים והמעניינים ביותר להפצת תחום החלל ברשת - במתחמי פייסבוק, אינסטגרם, טיקטוק, יוטיוב, וויקס... עם מנטורים ומנטוריות מהשורה הראשונה.

כנס רונה רמון לחינוך וחלל

מאז שנת 2013 מתקיים כנס חינוך וחלל ביום האחרון של שבוע החלל הישראלי. הכנס הפך בשמונה השנים האחרונות לאחד מכנסי החינוך המובילים בישראל ולכנס החינוך לחלל המרכזי במדינה. בשנתיים האחרונות נקרא הכנס ע"ש רונה רמון. סביב הרצאות אורח של מומחים בעלי שם עולמי מישראל ומהעולם וסדנאות יישומיות, מתכנסים מידי שנה מורים ומחנכים מרחבי הארץ, המשתמשים בכנס ככר פורה לחילופי רעיונות, חשיפה והיכרות עם מתודות ופרויקטים מובילים מרחבי הארץ ולהישגיה הענפים של מדינת ישראל בתחומי החלל, בתעשייה ובמחקר. השנה הכנס עסק בנושא החלל וחיבורו לתחומים מגוונים כגון מדעי הרוח והחברה, האומנויות ותחומים נוספים.

סמינרי מורים

הקרן מקיימת שורה של הכשרות מורים בשיתוף האגף לפיקוח על המדעים במשרד החינוך, ומרכז ההשתלמויות בשלומי. הכשרות אלה המתקיימות לגננות, מורי יסודי ומורי חטיבות ביניים כוללות הכשרות בנושאי אסטרונומיה תצפיתית, טכנולוגיות חלל, PBL ,שימוש בעולמות החלל להוראת STEAM.

פעילות לפיתוח תעשיית החלל הישראלית

קרן רמון מבקשת להמשיך את דרכו של אילן רמון,

האסטרונואט הישראלי הראשון, ולסייע למהנדסים ויזמים בצעדיהם הראשונים בתעשיית החלל. מתוך הבנה שסטארטאפים לא צומחים בריק- אנחנו מבקשים לייצר נקודות ממשק בין יזמים, אקדמיה, תעשייה, משקיעים ממשלה, צבא, ונציגויות של תעשיית החלל המקומית והבינלאומית. נקודות ממשק אלו מסייעות ליזמים מקומיים וחברות חלל להינות מפלטפורמה של נטוורוקינג, שיתוף ידע, ומציאת שותפים עסקיים חדשים.

Ramon SpaceTech conference 2021

קרן רמון קיימה השנה לראשונה כנס חלל מקצועי בשם 2021 Ramon Spacetech, שהופק כחלק מאירועי שבוע החלל הישראלי של סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע והטכנולוגיה.

זו הייתה הפעם הראשונה שנשיאת SpaceX פגשה יזמים ישראלים, ושדוברת רשמית מסוכנות חלל ערבית – שרה אל אמירי, דיברה בכנס ישראלי. הכנס התקיים בצורה וירטואלית וכלל סדנאות, תערוכה ומושבים באולם המרכזי. בשיאו של הכנס העבירו מומחים בינלאומיים סדנאות בתחומי חקלאות, רובוטיקה, AI ,רפואה, אנרגיה מתחדשת, טיהור אוויר, קרינה ועוד ליזמים וחוקרים ישראלים.

Space Café

זו השנה השניה שקרן רמון מפיקה מפגשי Cafe Space .מידי חודשיים העמותה מארחת איש חלל  בינלאומי שמעביר הרצאה לכ-100 מהנדסי ויזמי חלל ישראלים.
לפני הרצאת האורח מתקיים נטוורקינג וניתנת הבמה לחברת הזנק ישראלית להציג את עצמה. אירועים אלה מהווים נקודת מפגש ליזמים, חברות חלל ישראליות, מערכת הביטחון הישראלית, אנשי חלל בינלאומיים ומשקיעים. המפגשים הם חלק מרשת גלובלית המתקיימים בוושינגטון, לוקסמבורג, טוקיו, מונטריאול ותל אביב. בין הדוברים שהתארחו השנה: ג'פרי מנבר, פרופ' יוחאי כספי שמנהל מחקר במסגרת משימת Juice ,מנכ"ל נאנורקס, חברת Farms Aleph מרחובות יחד עם solutions Bioprinting 3D ,ד"ר מורן ברקוביץ מהטכניון יחד עם שותפיו למחקר מ-MIT ו-Ames NASA ,חברת Astrosacle ועוד.

Ramon SCI-COMM 2021

השנה הקרן הפיקה לראשונה כנס וירטואלי בנושא תקשורת מדעית, בשיתוף עם אתר Fun Fact Science , Stardom ו- Explore Mars.
הכנס היה יוזמה של קובי רוז-  בלוגר חלל, ומנטור בקרן רמון. הכנס הציג את תפקיד התקשורת המדעית בעולם של ימינו ודרכים שונות להעברת נושאי המדעים והחלל ליצירת עניין בקרב קהלי יעד שונים. בכנס התארחו מגוון אנשי תקשורת מדעית מובילים ומשפיעים וצפו בו בזמן אמת קרוב ל-1500 איש מרחבי העולם. 
 
 

בחודש הבא תשיק קרן רמון את אתר Spacetech.org.il  – ובו פירוט כל החברות, הארגונים, האקדמיות והחוקרים העוסקים בתעשיית החלל הישראלית. האתר מאפשר חיפוש מהיר ויצירת קשר עם אנשים רלוונטים מכל גוף במטרה להיות שער הכניסה לתעשיית החלל המקומית.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן